Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości – skuteczne zabiegi medycyny estetycznej

Spis treści

Nadpotliwość – przyczyny i najczęściej dotknięte okolice ciała

Nadpotliwość to uciążliwy problem dotykający około 3% populacji. Jest on wynikiem nadczynności ekrynowych gruczołów potowych, które są zlokalizowane na powierzchni całego ciała. Ich największa ilość znajduje się w obrębie dłoni, podeszwach stóp, czole i dołach pachowych. 

Dlaczego się pocimy? Przyczyny nadpotliwości

Gruczoły produkują pot, który jest niezbędny w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, a także wilgotności organizmu. W wyniku nadmiernego stresu lub ciepła następuje zwiększenie produkcji potu. Ma to na celu ochronić organizm przed przegrzewaniem się. Termoregulacja jest bardzo ważnym elementem homeostazy naszych organizmów. Dzięki niej nasze ciała utrzymują stałą temperaturę, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Gruczoły potowe

Gruczoły potowe odpowiadają za wydzielanie potu, a ich ujścia znajdują się bezpośrednio na skórze lub w obrębie mieszków włosowych. Nawet 2 do 4 milionów gruczołów potowych może znajdować się w skórze człowieka. Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych:

  • gruczoły ekrynowe
  • gruczoły apokrynowe

Gruczoły ekrynowe rozmieszczone są na całej powierzchni skóry, większe zagęszczenie obserwowane jest w okolicy stóp i dłoni. Pełnią one główną rolę w procesie termoregulacji. Wydzielany przez nie po ekrynowy składa się w 99% z wody, a także niewielkie stężenie chlorku sodu, kwasu mlekowy i mocznika.

Gruczoły apokrynowe zlokalizowane głównie w okolicy pachowej i okolicy narządów płciowych. Na ich funkcjonowanie i rozwój mają duży wpływ hormony płciowe. Wydzielany pot dostaje się wpierw do mieszków włosowych, a następnie na skóre. Pot apokrynowy jest lepki, mętny. W swoim składzie zawiera lipidy, glikoprotieiny, które są rozkładane przez florę bakteryjną bytującą na skórze, co jest przyczyną powstania charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu.

Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość to przypadłość wymagająca konsultacji lekarskiej, gdyż może być to problem złożony. Zdarza się, że wynika ona z chorób ogólnoustrojowych tj. zakażenia, guzy, choroby autoimmunologiczne, a także neurologiczne i metaboliczne. Nadmierne pocenie się może być spowodowane także zaburzeniami hormonalnymi lub zażywaniem niektórych leków. W większości przypadków do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się pacjenci z nadpotliwością pierwotną, która nie jest spowodowana konkretną przyczyną. Dzięki nowoczesnym zabiegom możliwe jest skuteczne poradzenie sobie z tym problemem.

Leczenie nadpotliwości toksyna botulinowa

Najczęsćiej do leczenia nadpotliwości wykorzystuje się toksynę botulinową, czyli jad kiełbasiany, który jest powszechnie stosowany w dermatologii i medycynie estetycznej. Dzięki podaniu toksyny botulinowej możliwe jest zblokowanie wydzielania acetylocholiny będącej istotnym mediatorem w procesie transmisji nerwowej do gruczołów potowych, a w efekcie pocenia się. Jej celem jest zablokowanie przekaźnictwa w obrębie zakończeń nerwowych odpowiadających za stymulację pocenia. Zabieg może być wykonywany na każdej powierzchni ciała.

Radiofrekwencja mikroigłowa w leczeniu nadpotliwości

Radiofrekwencja mikroigłowa jest skuteczną metodą na redukcję nadpotliwości w okolicy pachowej. Po znieczuleniu miejscowym wykorzystywana jest głowica, która wprowadza cienkie igły na ustaloną, kontrolowaną głębokość w skórę. Następnie pod wpływem impulsu prądu o częstotliwości radiowej dochodzi powstania efektu termicznego (podgrzania tkanek) i zahamowania pracy gruczołów potowych. Stosowana jest radiofrekwencja bipolarna jak i monopolarna.

Radiofrekwencji kontrolowanej termicznie

Skuteczną metodą walki z nadpotliwością jest zabieg radiofrekwencji kontrolowanej termicznie, która wykorzystuje fal radiowe. Jest to metoda bezpieczna, małoinwazyjna, a przy tym niezwykle skuteczna. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentowi podawane jest znieczulenie nasiękowe, następnie podskórnie wprowadzana jest cienka kaniula emitująca radiofekwencję. W efekcie dochodzi do kontrolowanego podgrzania tkanek. Dzięki temu gruczoły potowe zostają trwale zablokowane. Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury. Kaniula wykorzystywana podczas zbiegu jest wyposażona w czujnik dokonujący pomiaru temperatury tkanek, natomiast specjalna kamera termowizyjna kontroluje temperaturę skóry.

Laserowe leczenie nadpotliwości

Do leczenia uciążliwej przypadłości, jaką jest nadmierne pocenie się wykorzystuje się nowoczesne urządzenia laserowe. Zabieg laserowy polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze i wprowadzeniu pod nią cienkiej głowicy wyposażonej światłowód, który emituje światło prowadzące do trwałego zniszczenia gruczołów łojowych oraz potowych.

Laserowy zabieg leczenia nadpotliwości trwa około 40 minut. W celu zmniejszenia dyskomfortu wykonuje się go po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego.

Nadpotliwość – wstydliwy problem

Nasilona potliwość dłoni, stóp czy pach jest bardzo uciążliwą i wstydliwą dolegliwością. Nawet gdy nadmierne pocenie pojawia się tylko okazjonalnie np. pod wpływem stresu czy silnych emocji (np. w czasie egzaminu czy rozmowy o pracę). Nadpotliwość może być przyczyną obniżonej samooceny, trudności w relacjach interpersonalnych. Jest częstym powodem frustracji, szczególnie u osób młodych, które żyją aktywnie, intensywnie rozwijają swoje kariery zawodowe, co często jest źródłem stresu. Jeśli nadmierne pocenie się negatywnie wpływa na naszą jakość życia warto zdecydować się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej w Medeste Clinic Wrocław.

 

 

Leczenie nadpotliwości

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4817464/

 

Umów wizytę
Zadzwoń do nas i umów się na wizytę

Rejestracja telefoniczna

Poniedziałek – Piątek 9:00 – 20:00

Sobota – Niedziela 10:00-21:00

Wolisz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?